AZTEC WRESTLING NATION TEAM HISTORY

Aztec High School Wrestling was started in 1956 by the legendary Football Coach, Fred Cook, as his off season football program. Coach Cook understood just how wrestling could, and did, develop his football players during the winter months. Aztec won its first wrestling State Championship in 1963, and although Coach Cook was stricken by a heart attack it inspired his athletes, resulting in 4 Aztec individual State Champs leading the way that year. Aztec's first individual State Champ was Jerry Parker who won his first title in 1959 and again in 1960. After graduating from high school, Coach Parker returned in 1965 and took over the program.  Aztec won its second state title in 1971 while under Coach Parker. He turned over the reins to one of his ex-athletes, Coach Herb Stinson, in 1978. Coach Stinson went on to win the next 12 State titles. One in 1982 and then from 1990 through 2000; an unprecedented 11 straight State Championships. In 2000, Coach Stinson retired, turning over control to his assistant coach, Rodney Romero, who won the State Duals and State Championship in 2002. Coach Romero left Aztec in 2002. In 2003 Bryan Sanders took over and had a 3rd place individual team placing and a 2nd place duals State Team. In 2006 to the present day Monte Maxwell took over . Coach Maxwell has taken them to a 2nd place finish in 2011.  The team has earned a 3rd place finish in 2017 and a Championship in 2018, 2019 and 2020.

 

Aztec High School Head Coaches

1). Fred Cook:              1956-1964      Championships won  1

2). Pete Hurst:             1964-1965

3). Jerry Parker:         1965-1978       Championships won  1

4). Herb Stinson:         1978-2000      Championships won  12

5). Rodney Romero:    2000-2002      Championships won  1*

6). Bryan Sanders:      2002-2006

7)  Monte Maxwell:      2006-present Championships won  2

Aztec Coaches/Athletes Inducted into the New Mexico Wrestling Hall of Fame

1. Coach Herb Stinson         Athlete/Coach                 2004

2. Coach Jerry Parker          Athlete/Coach                 2007

3. Coach  Rodney Romero   Coach                               2014

4. Dr. Nate McClain              Athlete                              2018

5. Chris Keating                   Athlete/Official                2019

 

 

 

Aztec Team Accomplishments

                  

New Mexico State Championships

1963, 1971, 1982, 1990, 1991, 1992,

1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998,

1999, 2000, 2002 , 2018, 2019, 2020

Team State Duals Champions 2002*

 

NM State Runners-Up

1973, 1975, 1980, 1981, 1983, 2001, 2011

Team State Duals Runner-up 2003*

Girls Team 2020

NM 3rd Place Teams

1959, 1969, 1974, 1986, 1988, 1989, 2003, 2017

 

District Championships

1971, 1973, 1974, 1975, 1983, 1986, 1987, 1988,

1989,1990,1991,1992,1993,1994,1995,1996,

1997,1998,1999,2000,2001,2002, 2017, 2018, 2019, 2020

 

Nationally Ranked Teams

1991, 1992, 1993, 1994, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2018

Dynasty High School Teams Wrestling USA magazine 1991-2001 Aztec was ranked 5th / 1991-2006 Nation's Best High School Teams

Aztec was ranked 26th out of 100.  The 2018 team was ranked 47th in the nation.

Aztec's Individual State Champions

120 State Championships Won      

 

1. Jerry Parker – 1959-1960   Wrestled at UNM and WSC

2. Jim Wiese – 1959

3. Darrell Smith – 1959 - 1960

4. Phil Holman –1960- 1961-1962

5. Jim Hines – 1962-1963

6. Vic Gonzales – 1963

7. Linn Blancett – 1963

8. Roy Carpenter – 1963

9. Virgil Roberts – 1967

10.Loyd Lillywhite – 1969

11.Chris Jacquez – 1969

12.Clifford Lillywhite – 1971

13.Wayne Ritter – 1973 wrestled at SUU

14.Vearl Webb – 1974-1975

15.Bill Hargis – 1975

16.Dennis Taylor – 1975

17.Fred Wagner – 1976

18.Randy Brown – 1978

19.Robert Hines  - 1980-1981

20.Kevin Ramsey-1980

21.David Hines-1980-1981-1982

22.Randell Sanders -1981

23.Emory Kaiser - 1982-1983-1984

24.Tim Hunt - 1982

25.Chris Peterson-1983

26.Dwight Witherspoon -1983

26.David Witherspoon - 1984

27.Greg Ruybalid - 1985-1986 wrestled at NCU

28.Cole Blancett - 1986

29.Chris Edwards - 1989

30.Gary McClure - 1990

31.James Maitland-1990

32.Charley Weahkee -1990-1991 wrestled at FLC

33.Dusty Titus-1991

34.Jared Marx - 1991 wrestled at ERU

35.Ricky Adair - 1991-1992

36.Austin Drinkard - 1992

37.Jimmy Brown - 1992

38.Lawrence Valdez - 1993

39.Daniel Hickey - 1993

40.Jeremy Stinson - 1993-1994-1995

41.Josh Brown - 1993-1995

42.Michael Barrera - 1995 wrestled at CU

43.Elias Valdez - 1996-1997

44.Vince Keating - 1996 wrestled at NCC

45.Jacob Greenleaf - 1996

46.Chris Keating - 1997-2000-2001 wrestled at  WCC & NWC NQ

47.Toby Barrera - 1997

48.Shane Bingham- 1997

49.Bryan Robison - 1997-1998

50.Nathan McClain - 1997-1998-1999 wrestled at ICC & UN All American

51.Travis Stinson - 1997

52.Lionel Valdez - 1998-2000

53.Ronnie Clark - 1998

54.Daniel Jaquez - 1998

55.Milan Sills - 1999

56.JJ Griego – 1999

57.Stephen Malouff - 2000  (SC in Colorado 98-99) wrestled at UT & ASC

58.Skylar Randel - 2000

59.Levi Stout - 2000 wrestled at NDW

60.Carlos Marquez - 2001

61.Ty Bowker - 2001

62.Jason Hare  - 2002

63.Craig Harring - 2002

64.Chuckie Hesser - 2002

65.Anthony Velasquez - 2003

66.Kooper Saiz – 2003

67.Michael Mataalii - 2003 wrestled at WP

68.John Chapman - 2004

69.Brad Monclova - 2005

70.Sam Hollar – 2008-2009

71.Richard Esquibel - 2008

72.Derrick Pringle - 2009-2010

73.Mike Hathcock - 2009

74.Rio  Escojeda - 2011-2012

75.Jimmy Brown - 2011 wrestled at Ellsworth CC Iowa

76.Adam Lucero - 2013

77.Cody Candelaria - 2017 - 2019

78.Austin Littlefield - 2017

79.Josiah Griego - 2018

80.Christian Robison - 2018 - 2019

81. Hunter Medina - 2019

82. Bryson Valdez - 2020

83. Garrett Birzer - 2020

84. Bode Wooley - 2020

85. Zane Chapman - 2020

86. Malcolm Altisi - 2020

87. Caleb Varzeas - 2020

Aztec Girls State Champions

1. Bella Wells Inaugural Girls State Champion - 2018  

2. Mia Aguirre - 2020

3. Makayla Munoz - 2020

4. Princess Altsisi - 2020

Aztec Team Wrestling Historical Records

TAKEDOWNS:                                                                                   *2000                    1131

TAKEDOWNS GIVEN UP:                                                                  1981                       129

PINS:                                                                                                  *2018                     301

PINS GIVEN UP:                                                                                 1981                       24

TEAM WINS:                                                                                      *1999                     602

TEAM WIN PERCENTAGE:                                                                *1991                    85%   (461-83-1)

MOST INDIVIDUAL TOURNAMENT PLACE WINNERS:                    1997                       14 (DISTRICT)  14 (STATE)

TEAM TOURNAMENT POINT AVERAGE:                                           1998                     284

MOST FINALISTS IN A TOURNAMENT:                                            1998                       14 (DISTRICT)

LARGEST MARGIN OF WIN:                                            (NO MATCH SCORE GIVEN UP)

12 WEIGHTS:                                                                                      1990                       78-0       Grants

14 WEIGHTS:                                                                                         2016                       84-0    Gallup

                                                                                                             2008                       84-0       Cloudcroft

                                                                                                             2000                       84-0       Pagosa           

15 WEIGHTS:                                                                                      1995                       87-0        MV Utah and RM Arizona   

MOST DUAL SHUTOUTS:  (SEASON)                                              *1995                       10

MOST POINTS IN A TOURNAMENT:                                                 1997                       339.5** (STATE)

UNDEFEATED SEASONS:                                                                *1988-89-90-91-92-93-95-96-97-99

MOST DUAL WINS IN A ROW:                                                         *1988-1994              92

DUALS – AVERAGE MARGIN OF VICTORY:                                      1995                        63.14**

OPPONENTS LEAST POINTS EARNED:                                            2001                       Monument Vallley:   81 to -1

TEAM GPA:                                                                                          1994 & 2000          3.4

                               * IN STATE RECORD BOOK                           ** IN NATIONAL RECORD BOOK

 

                     Aztec Wrestling Individual Historical Wrestling Records

MOST TAKEDOWNS: (SEASON)                                   *2000                                    LIONEL VALDEZ          235

MOST TAKEDOWNS: (CAREER)                                    *1998-2000                         LIONEL VALDEZ         561

LEAST TAKEDOWNS GIVEN UP: (SEASON)                  2000                                   LIONEL VALDEZ   1

                                                                                         2012                                   RICO ESCOJEDA    1

MOST PINS: (SEASON)                                                  *1998                                   CASEY PRICE        35                                       

                                                                                          2012                                   RIO ESCOJEDA     35

MOST PINS: (CAREER)                                                     2007-2012                        RIO ESCOJEDA     102

MOST UNDEFEATED SEASONS:                                    *1982-1984                        EMORY KAISER    2

MOST WINS: (SEASON)                                                    2012                                  RIO ESCOJEDA     52

MOST WINS: (CAREER)                                                    1993-97                             ELIAS VALDEZ     193

MOST WINS IN A ROW:                                                    1990-91                             CHARLEY WEAHKEE             72

BEST WIN PERCENTAGE: (CAREER)                             *1982-84                             EMORY KAISER     99%         100-1

MOST TOURNEY CHAMPIONSHIPS: (SEASON)             1997                                   ELIAS VALDEZ      10

MOST TOURNEY CHAMPIONSHIPS: (CAREER)              1997-01                             CHRIS KEATING    24

MOST TOURNAMENT POINTS: (SEASON)                      2017                                   AUSTIN LITTLEFIELD   295.5

MOST TOURNAMENT POINTS: (CAREER)                      1994-98                              BEN OLGUIN         780.5

MOST STATE PLACES:                                                    1994-98                              BEN OLGUIN          5

FASTEST RECORDED PIN:                                              2013                                    ROYAL YAZZIE      .048

YOUNGEST STATE CHAMPION:                                      1997                                    CHRIS KEATING    8TH GRADE

 

 

 

                                                                            AN AZTEC WRESTLER

                                                            I see myself as a hero. A winner of matches.

                                              I can become a state Champion, because I am more than my body

                                                                        I am an AZTEC WRESTLER

                                                                                                                            By Jeff Finch 

 

Aztec's State Place Winners 1977-Present

1977 Team 7th Place                     

112 George Martinez       2nd

119 Mike Gabehart          4th

167 Fred Wagoner           2nd

185 Pat Ryan                    2nd

HWT Randy Brown          3rd

1978 Team 4th Place                     

105 Tony Candelaria        4th

167 Pat Ryan                    2nd

HWT Orus McCeig            4th

                       

1979 Team 7th Place                     

155 Todd Gabehart         2nd

167 Orus McCeig             3rd

185 Randy Brown           1st

HWT Butch Griffin           3rd

                         

1980 Team 2nd Place                    

119 Billy Stearns              3rd

138 Robert Hines             1st

145 Randall Sanders       3rd

155 Todd Gabehart          2nd

HWT Butch Griffin            3rd

1981 Team 2nd Place                    

119 Billy Stearns               4th

126 Kevin Ramsey           1st

132 Dean Atencio             3rd

138 David Hines               1st

145 Randall Sanders        1st

155 Robert Hines             1st

 

1982 Team State Champions                     

98   Emory Kaiser             1st

112 Todd Chapman          3rd

138 David Hines                1st

155 Tim Hunt                     1st

167 Leonard Tillman        2nd

185 Anthony Alafonso      2nd

HWT Ronnie Shorter         3rd

1983 Team 2nd Place                    

98    Emory Kaiser            1st

105 Greg Ruybalid            4th

119 Shane Thurston        3rd

126 Dwight Witherspoon 1st

132 Chris Peterson          1st

145 David Hines               1st

167 Darin Ramsey           3rd

1984 Team 5th Place                     

105 Emory Kaiser           1st

112 Greg Ruybalid          4th

138 David Witherspoon  1st

1985 Team 9th Place                     

119 Greg Ruybalid            1st

167 Darin Ramsey            3rd

1986 Team 3rd Place                     

119 Cole Blancett              1st

126 Greg Ruybalid            1st

132 Shawn Huntsman      3rd

155 Todd Hynson              4th

1987 Team 7th Place                     

126 Roman Martinez      4th

155 Justin Ketring           4th

1988 Team 3rd Place                     

119 Mike Weahkee         3rd

132 Roman Martinez      2nd

155 Clint Rhodes             3rd

167 Chad Burgess           2nd

185 Daniel Werito            4th

 

1989 Team 3rd Place                     

103 Gary McClure             2nd

130 Perry Wood                3rd

160 Chris Edwards           1st

171 Daniel Ritter               3rd

189 James Maitlen           3rd

HWT Daniel Werito           4th

 

1990 Team State Champions                     

103 Gary McClure              1st

112 Jerad Marx                  2nd

119 Dusty Titus                  4th

130 Ricky Adair                  4th

160 Charley Weahkee       1st

171 Jerrud Wilson              2nd

189 James Maitlen            1st

 

1991 Team State Champions                     

103 Lawrence Valdez       3rd

112 Dusty Titus                 1st

119 Jerad Marx                 1st

135 Floyd Magee               4th

140 Ricky Adair                 1st

145 Austin Drinkard          3rd

152 Joe Templeton           2nd

160 Charley Weahkee       1st

171 Jerrud Wilson             2nd

HWT Jimmy Brown           2nd

 

1992 Team State Champions                     

103 Jacob Saiz                  3rd

112 Lawrence Valdez       3rd

130 Cody Bokatzian          2nd

135 Dylan Maynes            2nd

145 Ricky Adair                1st

152 Austin Drinkard        1st

160 Tim Weahkee            2nd

171 Jerrud Wilson           2nd

HWT Jimmy Brown          1st

 

1993 Team State Champions                     

112 Lawrence Valdez        1st

119 Jacob Saiz                   3rd

125 Michael Barrera         2nd

130 Tim McElroy               4th

135 Mattie Snow               2nd

145 Daniel Hickey             1st

152 Jeremy Stinson         1st

160 Austin Drinkard         4th

HWT Josh Brown              1st

 

1994 Team State Champions                     

103 Elias Valdez              3rd

112 Ben Olguin                5th

119 Jacob Saiz                2nd

125 Jeremey Blouin         5th

130 Vince Keating            3rd

135 Michael Barrera        4th

145 Jacob Greenleaf       2nd

160 Jeremy Stinson         1st

189 Brad Frazier              5th

Hwt Josh Brown               2nd

 

1995 Team State Champions                     

100 Ronnie Clark              2nd

106 Josh Greenleaf          4th

112 Elias Valdez               2nd

119 Ben Olguin                 2nd

126 Jacob Saiz                 2nd

134 Michael Barrera        1st

142 Vince Keating             3rd

151 Jacob Greenleaf        6th

160 Jeremy Stinson         1st

171 Chad Bennett             2nd

185 Josh Jaquez              3rd

215 Derek Rice                 5th

HWT Josh Brown             1st

 

1996 Team State Champions                     

103 Ronnie Clark             3rd

112 Elias Valdez              1st

119 Josh Greenleaf         5th

125 Ben Olguin                2nd

130 Shain Bingham        5th

135 Toby Barrera            2nd

145 Vince Keating           1st

152 Jacob Greenleaf       1st

140 Jeremey Blouin        2nd

160 Bryan Robison          2nd

171 Tyler Easterling        4th

189 Chad Bennett            3rd

HWT Derek Rice               4th

 

1997 Team State Champions  (record 339.5 pts)                 

103 Chris Keating              1st

112 David Serrano             3rd

119 Elias Valdez                1st

125 Ben Olguin                  2nd

130 Josh Greenleaf           4th

135 Ronnie Clark               3rd

140 Toby Barrera               1st

145 Shain Bingham           1st

152 Vince Keating              2nd

160 Bryan Robison            1st

171 Daniel Jaquez             4th

189 Nathan McClain          1st

215 Kenny Meador             6th

HWT Travis Stinson           1st

 

 

1998 Team State Champions                                      

103 Milan Sills                   2nd   

112 Lionel Valdez             1st     

119 David Serrano            2nd   

125 Casey Price                2nd   

130 Ronnie Clark              1st     

135 Ben Olguin                  2nd    

140 Cleve Noble                2nd   

145 JJ Griego                    4th    

152 Shain Bingham          3rd    

160 Bryan Robison           1st     

171 Daniel Jaquez            1st     

189 Nathan McClain         1st     

215 Don Montgomery       6th    

HWT Tim Wagoner            2nd   

 

1999 Team State Champions                                     

103 Dallin King                  5th    

112 Milan Sills                   1st     

119 Lionel Valdez              2nd    

125 Colt McKinney             4th    

130 Ryan Lane                   6th    

135 Chris Keating              2nd   

140 Colby King                   6th    

152 JJ Griego                    1st     

171 Skyler Randell            5th    

189 Nathan McClain         1st     

215 Levi Stout                   3rd    

HWT Tim Wagoner           2nd   

 

2000 Team State Champions 

                                      

103 Tyson Wagoner        5th    

112 Dallin King                2nd   

119 Lionel Valdez            1st     

135 Ryan Lane                 5th    

140 Chris Keating            1st     

152 Stephen Malouff       1st     

160 Jeremie Atencio       2nd   

171 Dave Taylor               3rd    

189 Skyler Randell          1st     

215 Levi Stout                  1st     

HWT Tim Wagoner          3rd    

 

2001 Duals Runner-up  (Team State Champions *

                       *no team Championship kept this year                                

112 Carlos Marquez         1st     

119 Dallin King                 5th    

140 Aaron Valdez             3rd    

145 Chris Keating             1st     

160 Michael Mataalii        5th    

171 Tyler McClain             2nd   

189 Craig Herring             2nd   

215 Chuckie Hesser          4th    

HWT Ty Bowker                1st     

 

2002 Team State Champions & Duals State Champions                                    

112 Jake Swenson            5th    

125 Kooper Saiz                2nd   

130 Jason Hare                 1st     

135 Jerome Griego           2nd   

152 Jason Peace               4th    

160 Michael Mataalii         3rd    

171 Craig Herring              1st     

215 Chuckie Hesser          1st     

HWT James Patrick           2nd

 

2003 Team 2nd Place  and 3rd State Duals                                   

119 Anthony Velasquez     1st     

130 Kooper Saiz                 1st     

140 Clint Ritter                   5th    

152 John Chapman            2nd   

171 Michael Mataalii          1st     

215 Nathan Muller             3rd    

HWT Cidro Tom                  2nd     

 

2004 Team 3rd Place                                       

103 Derek May                  5th    

112 Ted Johnson              3rd    

125 Buddy Martinez         2nd   

140 Bryan Martin              4th    

152 John Chapman          1st     

160 Brad Moncolva          2nd   

189 Jared Bowker            3rd    

2005                                     

119 Derek May                  4th    

125 Scott Burchfield         5th    

130 Jacob Booher             2nd   

135 JD Wolfe                     6th    

145 Matt Nee                     3rd    

152 Bryan Martin              4th    

171 Brad Monclova           1st     

 

2006                                     

119 Chris Knowlton         5th    

125 Sam Hollar                6th    

130 Derek May                 3rd    

135 Scott Burchfield        4th    

140 Jacob Booher             2nd   

145 Bryan Martin              4th    

152 Matt Nee                     3rd    

160 Mike Hathcock           5th    

 

2007 Team 8th Place                                    

130 Derek May                  5th    

135 Sam Hollar                 3rd    

140 Irick Hoffman             5th    

145 Richard Esquibel       5th     

171 Mike Hathcock           4th    

2008 Team 5th Place                                     

140 Sam Hollar                 1st     

145 Richard Esquibel       1st     

152 Irick Hofmann            2nd   

171 Mike Hathcock           6th    

215 Garl McGraw              6th    

HWT Zane Clampett          5th                                               

2009 Team 5th Place                                     

119 Rio Escojeda               3rd    

125 Derrick Pringle           1st     

145 Sam Hollar                  1st     

171 Mike Hathcock            1st     

189 Julius Begay               4th    

HWT Zane Clampett          5th

 

 2010 Team 6th Place                     

112 Robert Escojeda         5th

125 Derrick Pringle          1st

130 Rio Escojeda              5th

160 Adam Lucero             6th

215 Jimmy Brown            4th

HWT Zane Clampett         3rd

2011 Team 2nd Place                    

135 Casey Ford                  4th

140 Rio Escojeda               1st

145 Mark Ritter                  5th

160 Jeramiah Hickman     6th

171 Adam Lucero              3rd

215 Jimmy Brown             1st

 

2012 Team 4th Place                     

138 Rio Escojeda               1st

145 Casey Ford                 2nd

152 Isaiah Valdez              4th

170 Adam Lucero              5th

220 Kyle Henderson          5th

285 Marlin Norman           3rd

 

2013 Team 7th Place    

132 Robert Escojeda       2nd                    

145 Isaiah Valdez             6th                      

170 Adam Lucero            1st

220 Brad Hardin               2nd                      

                      

2014 Team 14th Place  

145 Isaiah Valdez               6th

152 Royal Yazzie                5th

182 Orien Israel                  6th

 

2015 Team 10th Place  

138 Austin Littlefield           3rd

145 Dominic Dufur              5th

160 Ethan Reimers             4th

182 Orien Israel                   6th

 

2016 Team 5th place                      

106 Josiah Griego              3rd

120 Cody Candelaria         3rd

132 BrandonTrennepohl    5th

145 Austin Littlefield         2nd

160 Josh Snow                  5th

182 Melvin Benally            6th

195 Dylan Sutherland       5th

HWT Tyler Robeson          4th  

2017 Team 3rd place

113 Josiah Griego             2nd

120 Garrett Birzer            3rd

126 Cody Candelaria        1st

145 Dominic Dufur           2nd

152 Austin Littlefeild        1st

160 Hunter Medina          5th

2018 State Champions

106 Jaren McBride          5th

120 Josiah Griego           1st

126 Christian Robison    1st

138 Zane Chapman         3rd

145 Bode Wooley             3rd

152 Dominic Dufur           4th

160 Hunter Medina          4th

170 Logan Thorpe           3rd

195 Caleb Varzeas          5th

2019 State Champions

106 Jaren McBride          2nd 

120  Dylan St. Vrain         5th 

126  Christian Robison    1st

132  Garrett Birzer           2nd

138  Cody Candelaria       1st

145  Hunter Medina          1st

152  Bode Wooley              2nd

160  Zane Chapman          6th 

170  Malcolm Altisi            5th 

195  Caleb Varzeas            3rd 

2020 State Champions - Boys

106 Bryson Valdez             1st

120 Jaren McBride             4th

126 Dylan St Vrain              3rd

138 Garrett Birzer              1st

145 Bode Wooley                1st

152 Zane Chapman            1st

160 Malcolm Atisi               1st

170 Hunter Riddick             5th

182 Logan Klepac                4th

220 Caleb Varzeas              1st

2020 Girls Team - 2nd place

120 Mia Aguirre - 1st

126 Makayal Munoz - 1st

160 Princess Altsisi - 1st

Aztec's Outstanding Wrestlers

1966    Larry Jacquez

1967    Virgil Roberts

1968    Bill Albert / Chris Jacque

1969    Loyd Lillywhite

1970    Herb Stinson

1971    David Smidler

1972    Danny Smidler

1973    Wayne Ritter

1974    Robby Reddy

1975    Virgil Webb

1976    Tim Ritter / Mike Gabeheart

1977    Fred Waggoner / Alvin Gonzales

1978    Randy Brown

1979    Oris McCeig

1980    Butch Griffin / Billy Stearns

1981    Randall Sanders

1982    Leonard Tillman

1983    David Hines

1984    Emory Kaiser

1985    Eric Helland

1986    Greg Ruybalid

1987    Pat Slusser

1988    Roman Martinez

1989    Chris Edwards

1990    Gary McClure

1991    Charley Weahkee

1992    Ricky Adair

1993    Lawrence Valdez / Austin Drinkard

1994    Jeremy Stinson

1995    Jeremy Stinson

1996    Jacob Greenleaf

1997    Elias Valdez

1998    Ronnie Clark

1999    Nate McClain

2000    Lionel Valdez

2001    Chris Keating

2002    Chuckie Hesser

2003    Michael Mataalii

2004    John Chapman

2005    Brad Monclova

2006    Jacob Booher

2007    Bryan Martin / Mike Hathcock

2008    Irick Hofmann

2009    Sam Hollar / Mike Hathcock

2010    Derrick Pringle / Rio Escojeda

2011    Jimmy Brown

2012    Rio Escojeda

2013    Adam Lucero

2014    Royal Yazzie

2015    Orien Israel

2016    no nomination

2017    Dominic Dufur

2018    Josiah Griego

2019    Christian Robison

2020    Boys Team, Zane Chapman

2020    Girls Team, Makayla Munoz

Aztec Wrestling Most Improved Wrestlers

1980   Johnny Stinson

1981   David Hines

1982   Emory Kaiser / Anthony Alafonso

1983   Chris Peterson

1984   Brian Birdsell

1985   Tim Crosby

1986   Cole Blancett

1987   Chris Edwards

1988   Charlie Foust

1989   Charley Weahkee

1990   Jared Marx

1991   Jimmie Brown

1992   Tim McElroy

1993   Jeremy Stinson / Josh Brown

1994   Vince Keating

1995   Derek Rice

1996   Bryan Robison

1997   Nathan McClain

1998   Tim Waggoner

1999   JJ Greigo

2000   Jeremy Atencio

2001   Chuckie Hesser

2002   Jerome Griego

2003   Clint Ritter

2004   Jared Bowker

2005   Scott Burchfield

2006   Mike Hathcock

2007   Sam Hollar

2008   Devin Connor

2009   Bryce Grady

2010   Casey Ford

2011   Royal Yazzie

2012   Marlin Norman

2013   Brad Hardin

2014   Marcus Crawford

2015   Ethan Reimers

2016   Josiah Griego

2017   Garrett Birzer

2018   Logan Thorpe

2019   Cody Candelaria

2020   Boys Team, Malcolm Altisi

2020   Girls Team, Mia Aguirre

Aztec Wrestling Four Ds

Aztec Wrestling's Four D’s to Success

1980    Todd Gabeheart

1981    Kevin Ramsey

1982    David Hines

1983    Dwight Witherspoon

1984    David Witherspoon

1985    Greg Ruybalid

1986    Shawn Huntsman

1987    Roman Martinez

1988    Mike Weahkee

1989    Daniel Ritter

1990    Charley Weahkee

1991    Ricky Adair

1992    Dylan Maynes

1993    Tim McElroy

1994    Jacob Saiz

1995    Jacob Saiz

1996    Ronnie Clark

1997    Ben Olguin

1998    Ben Olguin

1999    Lionel Valdez

2000    Chris Keating

2001    Chris Keating

2002    Jason Hare

2003    Anthony Velasquez

2004    Silas Thomas

2005    Wade Randall

2006    Caleb Elder

2007    no recipient

2008    Irick Hofmann

2009    Julius Begay

2010    Adam Lucero

2011    Manuel Martinez

2012    Adam Lucero

2013    Robert Escojeda

2014    Orien Israel

2015    Ethan Rimers

2016    Dominic Dufur

2017    Josiah Griego

2018    Dominic Dufur

2019    Garrett Birzer

2020    Logan Klepac

Aztec Wrestling Spirit of the Tiger

1980    Randall Sanders

1981    David Hines

1882    Craig Hadley

1983    Emory Kaiser

1984    Greg Ruybalid

1985    Todd Hynson

1986    Todd Hynson

1987    Justin Ketring

1988    Jay Morris

1989    Gary McClure

1990    Dusty Titus

1991    Eric Sanders

1992    Austin Drinkard

1993    Eddie Chavez

1994    Josh Brown

1995    Josh Brown

1996    Vince Keating

1997    Vince Keating

1998    Shane Bingham

1999    Chris Keating

2000    Levis Stout

2001    Craig Herring

2002    Craig Herring

2003    John Chapman

2004    Brad Monclova

2005    Devin Conner

2006    Sam Hollar

2007    Julius Begay

2008    Garl McGraw

2009    Jimmy Brown

2010    Manuel Martinez

2011    Adam Lucero

2012    Casey Ford / Mark Ritter

2013    Jesse Ridgley

2014    Brett Donaldson

2015    Austin Littlefield

2016    Austin Littlefield

2017    Hunter Medina

2018    Bode Wooley

2019    Hunter Medina

2020    Boys Team, Bryson Valdez

2020    Girls Team, Princess Altsisi

Aztec Wrestling February's Child

1980    Robert Hines

1981    David Hines

1982    Todd Chapman

1983    Greg Ruybalid

1984    Cole Blancett

1985    Pat Slusser

1986    Perry Wood

1987    Daniel Werito

1988    Chad Burgess

1989    Perry Wood

1990    Jerrud Wilson

1991    Joe Templeton

1992    Tim Weahkee

1993    Mattie Snow

1994    Jacob Greenleaf

1995    Michael Barrera

1996    Toby Barrera

1997    Toby Barrera

1998    David Serrano

1999    Dallin King

2000    Skyler Randall

2001    Carlos Marquez

2002    Kooper Saiz

2003    Kooper Saiz

2004    Buddy Martinez

2005    Richard Esquible

2006    Chris Knowlton

2007    Sam Hollar

2008    Sam Hollar / Richard Esquible

2009    Rio Escojeda

2010    Zane Clampett

2011    Rio Escojeda

2012    Isaiah Valdez

2013    Royal Yazzie

2014    Isaiah Valdez  

2015    Dominic Dufur

2016    Brandon Trennepohl

2017    Dominic Dufur

2018    Zane Chapman

2019    Caleb Varzeas

2020    Garrett Birzer

© 2016 Proudly created with Wix.com